Jak za pomocą maszynki FTD-250 wykonać spęczenie typu grzybek

Jak za pomocą maszynki FTD-250 wykonać spęczenie typu grzybek

Jak za pomocą maszynki FTD-250 wykonać spęczenie typu grzybekJak za pomocą maszynki FTD-250 wykonać spęczenie typu grzybek? Niedawno dokładnie opisywaliśmy maszynki do zarabiania przewodów, które znajdziecie w naszej ofercie. Klienci często pytają nas jak za pomocą maszynki do zarabiania przewodów wykonać pożądany przez nich typ spęczenia.

 

Długo nie musieliśmy się zastanawiać i całą procedurę postępowania postanowiliśmy opisać na naszym blogu. Na początek zajmiemy się pierwszym rodzajem spęczenia, czyli spęczeniem typu grzybek. Za pomocą maszynki FTD-250 wykonanie pojedynczego oraz podwójnego spęczenia typu lejek również jest możliwe, jednak na tych rodzajach zakończeń rurek miedzianych skupimy się w następnych wpisach. Gotowi do lekcji pierwszej? No to zaczynamy.

Co to jest spęczenie pojedyncze typu grzybek?

 

Spęczenie pojedyncze SF (ang. single flare) tzw. „grzybek”, to typowe zakończenie przewodów hamulcowych i paliwowych większości pojazdów europejskich. Zwróćcie uwagę na kształt podstawy spęczenia. Jest płaska, dlatego z tym rodzajem zakończenia przewodów kompatybilne są końcówki z gwintem zewnętrznym, ponieważ zapewniają one odpowiedni docisk przewodu.

Co znajdziemy w zestawie FTD-250?

– mini przecinak do rur

– gradownik do rur

– zakuwaki

Maszynka FTD-250 dedykowana jest do rurek miedzianych o następujących średnicach:

– 4,75 mm ; 6,35 mm

– 5/16” ; 3/8” ; 7/16” ; 1/2” ; 5/8”

Wstęp teoretyczny za nami, zatem przechodzimy do meritum.

Jak za pomocą maszynki FTD-250 wykonać spęczenie typu grzybek?

Od czego zaczynamy? Od przygotowania rurki miedzianej. Rurkę ucinamy za pomocą obcinaka. Następnie, używając gradownika, oczyszczamy jej wnętrze. Gdy wykonamy ten krok zaczynamy formowanie zakończenia. W pierwszej kolejności rurka miedziana powinna zostać umieszczona w odpowiednim otworze szczęk i wystawać na odpowiednią długość ponad powierzchnię szczęk. Długość wystającej rurki ponad szczęki zaciskowe jest definiowana dolną podstawą adaptera i wynosi około 3-4 mm. Następnie należy mocno dokręcić nakrętki motylkowe szczęk, aby zapobiec wysuwaniu się rurki miedzianej i wprowadzić do rurki odpowiedni adapter. Co dalej? Trzeba założyć jarzmo i stopniowo dokręcić, aż do momentu zablokowania jego ramion o szczęki zaciskowe. Po zablokowaniu się ramion, należy kontynuować dokręcanie, celem którego jest uformowanie zakończenia rurki miedzianej. Dokręcanie należy zakończyć w momencie, gdy adapter zetknie się z powierzchnią szczęk. Na końcu należy odkręcić jarzmo, wyjąć adapter i zluzować nakrętki motylkowe szczęk w celu wyjęcia rurki miedzianej. Spęczenie typu grzybek gotowe.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tej instrukcji bez problemu poradzicie sobie z „grzybkiem”. Dajcie znać, jak Wam poszło 🙂

Zespół PiterParts

5 komentarzy

  1. No i w końcu ktoś opisał to czarno na białym. Pozdrawiam

  2. Może zrobicie jakąś instrukcję z montażem emulatorów?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.