Jak za pomocą maszynki FTD-250 wykonać spęczenie typu lejek

Jak za pomocą maszynki FTD-250 wykonać spęczenie typu lejek

Jak za pomocą maszynki FTD-250 wykonać spęczenie typu lejek? Ostatnio wyjaśnialiśmy jak za pomocą maszynki FTD-250 wykonać spęczenie typu grzybek. Teraz czas na spęczenie podwójne typu lejek.

Co to jest spęczenie podwójne typu lejek?

Podwójne spęczenie „DF” (ang. double flare) tzw. „lejek” powszechnie stosowane jest jako zakończenie przewodów w azjatyckich samochodach. Na wykonanie tego spęczenia składają się dwa cykle. W pierwszym cyklu wykonujemy spęczenie pojedyncze, natomiast w drugim nadajemy ostateczny kształt zakończenia, za pomocą odpowiedniego zakuwaka.Jak za pomocą maszynki FTD-250 wykonać spęczenie typu lejek

Co znajdziemy w zestawie FTD-250?

mini przecinak do rur

– gradownik do rur

– zakuwaki

Maszynka FTD-250 dedykowana jest do rurek miedzianych o następujących średnicach:

– 4,75 mm ; 6,35 mm

– 5/16” ; 3/8” ; 7/16” ; 1/2” ; 5/8”

Przystępujemy do działania.

Podobnie, jak w przypadku spęczenia typu grzybek, zaczynamy od przygotowania rurki miedzianej. Rurkę na początku musimy uciąć. Używamy do tego mini przecinaka do rur. Następnie za pomocą gradownika oczyszczamy jej wnętrze. Rurka miedziana jest gotowa do dalszej obróbki.

Umieszczamy przygotowaną rurkę miedzianą w odpowiednim otworze szczęk. Rurka miedziana powinna wystawać na odpowiednią długość ponad powieszchnię szczęk. Długość ta definiowana jest dolną podstawą adaptera i wynosi ok 3-4 mm. Co dalej? Mocno dokręcamy nakrętki motylkowe szczęk, by zapobiec wysuwaniu się rurki. Do rurki miedzianej wprowadzamy odpowiedni adapter. Zakładamy jarzmo i stopniowo dokręcić do momentu zablokowania ramion jarzma o szczęki zaciskowe. Gdy ramiona będą zablokowane, kontunuujemy dokręcanie w celu uformowania zakończenia rurki miedzianej. Dokręcanie kończymy, gdy adapter zetnie się z powierzchnią szczęk. Odkręcamy jarzmo i wyjmujemy adapter.

Następnie zakładamy i dokręcamy jarzmo, aż do zablokowania się stożka wewnątrz rurki. Na zakończenie całego procesu odkręcamy jarzmo i zluzowujemy nakrętki motylkowe w celu wyjęcia rurki.

Spęczenie typu lejek jest gotowe 🙂

Zespół PiterParts

1 komentarz

  1. Właśnie zamówiłem swój zestaw. Bazując na opiniach w sklepie liczę, że jutro do mnie dotrze.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.