Jak to jest z tą rurką miedzianą

Jak to jest z tą rurką miedzianą

Jak to jest z tą rurką miedzianą. Zacznijmy od tego, że rurki miedziane można stosować nie tylko w motoryzacji do produkcji przewodów hamulcowych, ale również w instalacjach ciepłej i zimnej wody, a także instalacjach c.o., w tym do wodnego ogrzewania podłogowego. Rurki miedziane powszechnie stosowane są również w instalacjach gazowych i chłodniczych. Miedź jest odporna na korozję, jednak należy pamiętać o tzw. korozji elektrochemicznej. Oznacza to, że nie należy bezpośrednio łączyć elementów miedzi z elementami wykonanymi z innych metali. Dopuszczalne jest łączenie elementów z miedzi z elementami ze stali ocynkowanej. Należy jednak pamiętać, że elementy ze stali muszą się znaleźć przed miedzianymi – zgodnie z kierunkiem przepływu wody.

Wiadome jest, że rurki stalowe są bardziej sztywne niż rury miedziane. Z kolei rurki miedziane posiadają większą rozszerzalność termiczną. Z tego też powodu koniecznością jest stosowanie kompensatorów. Do instalacji zimnej wody dedykowane są rury miedziane w osłonie z tworzywa sztucznego. W przypadku instalacji ciepłej wody, jak również instalacji c.o., stosowane są rurki z naniesioną izolacją cieplną. Warto wiedzieć, że w instalacjach do wody pitnej wartość jonów miedzi nie powinna przekraczać 2 mg/l. Jeżeli wartość jonów będzie większa, z pewnością odczujemy to w smaku i wyglądzie wody. Zaleca się również okresowe przeprowadzanie badania wody. Zbyt duże stężenie miedzi w wodzie może powodować zabarwienie urządzeń sanitarnych. Gdy nastąpi przerwa w dostawie wody, stężenie miedzi może wzrosnąć, dlatego w takiej sytuacji należy spuścić część wody z instalacji.

Jak to jest z tą rurką miedzianą – sposoby połączeń

Wyróżnić możemy dwa podstawowe sposoby połączeń rur miedzianych. Pierwszym z nich są połączenia nierozłączne, takie jak: lutowanie miękkie, lutowanie twarde, spawanie, połączenia za pomocą złączek zaprasowywanych i zaciskanych. Drugim sposobem są połączenia rozłączne, które przeprowadza się za pomocą złączek samozaciskowych i zaciskowych. Kolanka, łuki, trójniki równoprzelotowe i redukcyjne, a także śrubunki, to przykłady łączników rur. Wykonuje się je z miedzi, brązu i mosiądzu.

Jak to jest z tą rurką miedzianą – właściwości miedzi

Instalacje wykonane z rur miedzianych cechują się dużą trwałością, a rury nie ulegają starzeniu. Rury miedziane są odporne na korozję. Należy jednak pamiętać, że miękka woda, która cechuje się dużą zawartością CO2 wywołać może korozję instalacji. Każdy, kto chociaż raz miał styczność z rurką miedzianą wie, że jest ona stosunkowo lekka. Z pewnością ta cecha ułatwi m.in. montaż instalacji. Co więcej, miedź, a co za tym idzie rurki miedziane, doskonale nadaje się do stosowania w instalacjach wodnych. Dlaczego? Miedź posiada właściwości bakteriostatyczne, dlatego na wewnętrznych ściankach rurki miedzianej nie mają prawa rozwijać się bakterie i wirusy. Kolejną ważną zaletą jest gazoszczelność miedzi. Jest to szczególnie istotne, gdy mówimy o instalacji gazowej. Tlen nie przenika przez ściankę rurki miedzianej, dzięki czemu mamy gwarancję, że pozostałe elementy instalacji nie ulegną skorodowaniu.

Miedź posiada także dobre przewodnictwo cieplne, dlatego w przypadku instalacji c.o. oraz ciepłej wody użytkowej zaleca się izolację termiczną rur miedzianych. Należy również pamiętać, że gdy nasza instalacja c.o. jest wykonana z rurek miedzianych, nie można wtedy montować grzejników aluminiowych. Również ważną kwestią jest fakt, że miedź posiada duży współczynnik rozszerzalności cieplnej. Długotrwałe działanie wysokiej temperatury na rurę doprowadzi do wydłużenia się miedzianej rury o daną wartość. W takim przypadku należy stosować kompensację naturalną, bądź kompensatory wydłużeń.

Mamy nadzieję, że trochę przybliżyliśmy wam, jak to jest z tą rurką miedzianą. W następnych wpisach zawrzemy kolejną garść przydatnych informacji. Bądźcie na bieżąco.

Zespół PiterParts

Jak to jest z tą rurką miedzianą

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.