Od 1 października zmiany w przepisach

Od 1 października zmiany w przepisach

Od 1 października zmiany w przepisach. Właśnie dzisiaj weszły dawno zapowiadane przepisy. Od dzisiaj przestało obowiązywać posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz zaświadczenia o zawarciu umowy OC. Projekt został wprowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Podczas kontroli policja lub inne upoważnione do tych czynności organy, wszystkie dane będą sprawdzać w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Radiowozy zostały wyposażone w komputery, dzięki którym możliwe będzie sprawne sprawdzenie, czy np. dany pojazd posiada ważne badania techniczne. W przypadku, gdy okaże się, że takowych badań nie ma, uprawniony organ odnotuje to w systemie. Będzie to oznaczać jedno – zatrzymanie dokumentu. Kierowca otrzyma odpowiednie pokwitowanie zatrzymania dowodu. Dowód rejestracyjny zostanie „zwrócony”, gdy pojazd pomyślnie przejdzie badanie kontrolne. Co ważne, zwrot dokumentu będzie możliwy zarówno w instytucji, która takowy dowód wydała lub w dowolnej jednostce w ramach podmiotu, który dowód zatrzymał.

Nie rzucajmy jednak całkowicie w kąt papierowych dowodów rejestracyjnych, gdyż będą one nam potrzebny podczas załatwiania różnego rodzaju formalności. Zarówno podczas wizyt w urzędach, sprzedaży pojazdu, badań kontrolnych, czy też zagranicznych podróży samochodem. Dowodu rejestracyjnego oraz OC przy sobie nosić nie musimy, jednak w dalszym ciągu wymagane jest posiadanie ważnego prawa jady. Brak prawa jazdy będzie skutkował mandatem w wysokości 50 zł, dlatego pamiętajmy, by przed każdym wejściem do samochodu sprawdzić, czy jest on na swoim miejscu.

Zespół PiterParts

Źródło zdjęcia 

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.