Pamiętajmy o regularnej wymianie świec zapłonowych

Pamiętajmy o regularnej wymianie świec zapłonowych

Pamiętajmy o regularnej wymianie świec zapłonowych. Zbliża się okres zimowych przymrozków. W tym okresie w szczególności powinniśmy obserwować oraz kontrolować stan naszego pojazdu, by w razie zauważenia jakiś problemów, w porę zareagować. Samochód może mieć np. problemy z rozruchem silnika. Nie dajcie się jednak nabrać, bo problemy z rozruchem nie zawsze muszą być spowodowane rozładowanym akumulatorem lub uszkodzonym rozrusznikiem. Często zdarza się, że taka sytuacja jest spowodowana przez stare świece zapłonowe.

Układ zapłonowy

Układ zapłonowy starszych pojazdów benzynowych składa się przede wszystkim ze świec zapłonowych, przewodów oraz aparatu zapłonowego. By nastąpił zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach silnika niezbędna jest iskra wytwarzana przez świece. By jednak do tego doszło niezbędny jest ładunek elektryczny, który doprowadzany jest przez przewody. Z kolei zadaniem aparatu zapłonowego jest rozdzielenie iskry na poszczególne cylindry.

Budowa układu zapłonowego nowszych samochodów różni się nieco od układu zapłonowego starszych pojazdów. Nie posiada przewodów oraz aparatu zapłonowego. Układ tworzą świece, cewki zapłonowe oraz komputer, który steruje całym procesem. Zasada działania układu jest jednak taka sama, jak w wyżej opisywanym przykładzie. Wykorzystując energię z akumulatora, między elektrodami świec wytwarza się iskra.

W całym układzie trudno jest wyróżnić element, który jest najważniejszym elementem całej układanki. W gruncie rzeczy każdy z nich, gdy dojdzie do jego uszkodzenia, znacząco może zakłócić pracę silnika, a tym samym utrudnić nam jazdę samochodem, bądź unieruchomić go na dobre. Jakie są najczęstsze objawy awarii układu zapłonowego? Nierówna praca silnika, szarpanie podczas dodawania gazu, bądź też skaczące obroty silnika.

Jak możemy zadbać o nasz układ zapłonowy?

Z pewnością jedną z czynności, którą powinniśmy regularnie wykonywać jest wymiana świec zapłonowych. Warto mieć na uwadze, że ryzyko awarii wzrasta, gdy np. tankujemy paliwo niedobrej jakości.

Co jaki czas powinniśmy wymieniać świece zapłonowe?

Oczywiście wszystko zależy od modelu pojazdu. W instrukcji obsługi pojazdu możemy znaleźć informację o zalecanym przebiegu, przy którym powinno się wymieniać świece zapłonowe. Na opakowaniach świec również znajdziemy potrzebne nam zalecenia producenta. Pamiętajmy jednak, że świece powinno się wymieniać całymi kompletami. W przypadku, gdy jedna świeca się spaliła istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki sam los czeka pozostałe świece.

Zespół PiterParts

Pamiętajmy o regularnej wymianie świec zapłonowych

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam 🙂

  2. Zamieszczacie bardzo ciekawe artykuły, oby tak dalej…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.