Prawidłowe zastosowanie korytarza życia

Prawidłowe zastosowanie korytarza życia

Prawidłowe zastosowanie korytarza życia. Wiadomo, że na drodze zawsze należy zachować czujność. Może zdarzyć się tak, że podczas wyjazdu utkniecie w korku. W takiej sytuacji należy pamiętać o korytarzu życia. Mimo, że w Polce nie jest to obowiązek, to znacząco ułatwia i przyspiesza dotarcie służbom ratunkowym do poszkodowanych. Warto wiedzieć jak prawidłowo zastosować korytarz życia.

W polskim prawie jest zapis, że „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”. Zapis ten jest częścią art.9. Prawa o ruchu drogowym. Zatem jak go zinterpretować?

Wątpliwościom nie podlega fakt, że podczas poruszania się po drodze, w momencie zauważenia, bądź usłyszenia pojazdu uprzywilejowanego należy niezwłocznie ustąpić mu miejsca. W przypadku, gdy i my i pojazd uprzywilejowany zbliżamy się do skrzyżowania, powinniśmy przepuścić pojazd służb i dopiero po jego przejeździe przez skrzyżowanie na nie wjechać. Jeżeli w ruchu drogowym uczestniczymy z pozycji pieszego, powinniśmy definitywnie zrezygnować z przekroczenia pasów drogowych i wykonać tą czynność dopiero w momencie, gdy pojazd uprzywilejowany nas minie. Co jeszcze możemy zrobić, by ułatwić przejazd służbom ratunkowym?

Czym właściwie jest korytarz życia?

Korytarz życia jest dodatkowym korytarzem tworzonym przez kierowców na jezdni. To dzięki niemy pojazdy służb ratunkowych są w stanie dotrzeć do poszkodowanych w wypadkach na czas. Wiedzieliście, że np. w Niemczech lub Czechach utworzenie korytarza życia jest obowiązkowe? Dokładnie, przepis ten został zawarty w prawie, a to oznacza, że nie zastosowanie się do tej zasady jest karalne.

Prawidłowe zastosowanie korytarza życia

Jak utworzyć korytarz życia?

A teraz przedstawimy Wam kilka porad, jak prawidłowo utworzyć korytarz życia w zależności od rodzaju drogi, po której się poruszamy.

Droga jednopasmowa- zjeżdżamy maksymalnie na prawą stroną i pamiętamy o zachowaniu większego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu.

Droga dwupasmowa – pojazdy poruszające się lewym pasem powinny zjechać maksymalnie w lewo, a pojazdy poruszające się prawym pasem – w prawo.

Droga x-pasmowa – obserwujemy zachowanie poprzedzających nas kierowców oraz monitorujemy to, co dzieje się za naszym pojazdem. Jeżeli kierowco, w celu utworzenia korytarza życia, zjeżdżają w dany sposób, dostosowujemy się do tego i kopiujemy ich ruch.

Zespół PiterParts

Źródło

2 komentarze

  1. Warto o tym mówić na każdym kroku! Szkoda, że w dalszym ciągu pozostaje grupka kierowców, którzy nie potrafią wykonać tak prostej, a tak istotnej czynności.

  2. I tak na przestrzeni lat widać postęp, ale ciągle trzeba o tym przypominać. Powinno to nam wejść w nawyk.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.