Rola bezpieczników w pojazdach

Rola bezpieczników w pojazdach

Rola bezpieczników w pojazdach. Z pozoru niewielki element, a w znacznym stopniu wpływa na funkcjonowanie systemu elektronicznego w naszych pojazdach. Gdzie w samochodzie zlokalizowane są bezpieczniki i jaką rolę w nim odgrywają? Zapraszamy do lektury.

Zacznijmy od wyjaśnienie do czego tak właściwie służą bezpieczniki samochodowe. Ich zadaniem jest ochrona zarówno odbiorników elektrycznych, jak i całej instalacji przed ewentualnym zniszczeniem, które spowodowane może być np. nagłym wzrostem natężenia prądu. Warto wiedzieć, że znaczne przeciążenie obwodu mogłoby wywołać pożar. W jaki sposób bezpieczniki zabezpieczają nas przed taką sytuacją? Bezpiecznik przepala się w momencie, gdy natężenie prądu jest zbyt wysokie. Tym samym w taki właśnie sposób wyłącza obwód.

Jakie elementy instalacji elektrycznej naszych pojazdów zabezpieczają bezpieczniki? Są to zarówno elementy drobne, jak radio, światła, czy klakson, ale również te większe, a dokładniej mówiąc, ważniejsze dla prawidłowego działania naszego pojazdu. O jakich elementach i podzespołach mowa? Są to m.in. alternator, pompa hamulcowa, a także komputer pokładowy lub cewki zapłonowe. Warto również wiedzieć o tym, ze w każdym samochodzie znajduje się bezpiecznik główny, który może skutecznie odciąć zasilanie w całym pojeździe.

Rola bezpieczników w pojazdach

Gdzie szukać bezpieczników?

Bezpieczniki znajdują się w dwóch miejscach w samochodzie: pod maską i pod deską rozdzielczą. W drugim przypadku mamy dwie możliwości gdzie możemy znaleźć bezpieczniki. Może to być albo lewa strona pedału sprzęgła, albo od strony pasażera. W jednej ze skrzynek znajduje się bezpiecznik główny. Warto pamiętać, że skrzynki z bezpiecznikami są zabezpieczone pokrywkami, które z reguły montowane są na zatrzask. By zdjąć pokrywkę można posłużyć się małym śrubokrętem, który ułatwi nam podważenie zatrzasku. Co więcej, na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie pokrywki znajduje się opis, który dotyczy rozmieszczenia gniazd bezpieczników. Ułatwia to zarówno rozeznanie, który bezpiecznik odpowiedzialny jest za dane urządzenie, a także jaka wartość natężenia prądu elektrycznego jest odpowiednia dla tego urządzenia.

Zespół PiterParts

Źródło

1 komentarz

  1. Mogę prosić link do bezpieczników z Waszej strony?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.